O nás Produkce Novinky Kontakt


zpět na seznam knih
Ráj i peklo

František Heřman

Vydavatel: Atelier IM Zlín
Redakce: Irena Voštová
Úprava textů: Marie Holubová
Grafika a graf. úprava: Miloš Bařinka
Písmo: Garamond
Foto: Archiv autora
Lito a sazba: Kahografik s.r.o. Zlín
Vydání: první
Rok vydání: 2000
ISBN 80-85948-40-0

Pane Heřmane, přečetl jsem Váš rukopis s velkým zájmem. Rozhodně by vyjít měl.
Je zajímavý nejen pasážemi z koncentráku – na to téma už existuje dost rozsáhlá literatura – ale hlavně líčením Vašeho mládí, učednických let a různých zaměstnání. Velice cenné je svědectví o lidském sblížení osob dvou národností, které se obecně měly tenkrát nenávidět. A snad nejdůležitější jsou pasáže o Vašem podnikání a plánech na zřízení velké dílny na výrobu a opravy deštníků. Aniž jste to tak patrně zamýšlel, tyhle pasáže jsou nejtěžším obviněním režimu, který v lidech plánovitě a krutě zničil podnikavost a duch nezávislosti.
Kam ta devastace vedla, víme: k popravám a koncentrákům, což je ten nejznámější aspekt komunistické vlády, ale i k celkovému zhroucení ekonomie, před nímž komunisty zachránila sametová revoluce. Kdyby jejich panování trvalo ještě tak dva tři roky, ekonomie by se bývala zhroutila pod jejich vládou, a nesli by za to plnou zodpovědnost.

Váš Josef Škvorecký

Sepsáno dle pravdivých zkušeností. Pohádkové mládí, krize, bída, útlak, hrůza, láska, štěstí, drama, dobrodružství, touha, zklamání, hlad i naděje.

Autor
František Heřman se narodil 6.2.1922 v Jihlavě. Do 11 roků byl v péči své babičky na venkovském statku nedaleko Telče. Na měšťance v Jihlavě ho učitelé naučili ctít pravdu, svobodu, milovat vlast a našeho prvního prezidenta T.G.Masaryka.
Vyučil se prodavačem v Brně, v letech 1942-1945 byl nasazen na nucené práce ve Vídni, po osvobození jako živnostník skončil r.1949, kdy byl zavřen na 13 let pro tzv. „protistátní činnost“. Komunistický režim ho zařadil do koncentráků na dobývání uranu. Po 7 letech se vrátil domů, přestože ženatý, manželka ho opustila – nevydržela.
Vrátil se k práci v uranovém průmyslu, znovu se oženil, vystudoval dvě průmyslovky s maturitou. Bolševici jeho kvalifikaci nevyužili, a jak se říká, „ani o to nestál“. Čekal na převrat, a když se ho r.1989 dočkal, byl už v důchodu. Má dvě dospělé děti i vnoučata.
Pracuje pro KPVČ, příležitostně píše pro MF DNES, Jihlavských novin, časopisů Mukl, KPV – Věrni zůstaneme a Zpravodaje KPV. Shromáždil podklady pro vydání „Za každou cenu vydržet“ – tj. povídek o věznění muklů z okresu Česká Lípa. Vyznává se, že „psaní“ ho asi neopustí, dokud bude živ, snaží se totiž, aby naši potomci na dobu nesvobody nikdy nezapomněli.


zpět na seznam knih

© 2008-2020 Atelier IM Luhačovice, webdesign Lutner.cz