O nás Produkce Novinky Kontakt


zpět na seznam knih
František Peňáz, akademický malíř a grafik 1912 - 2012

Texty: Voštová Irena, PhDr., grafika: Bařinka Miloš, Ing. arch.

Vydavatel: ATELIER IM Luhačovice a Obec Hřivínův Újezd
MAC WORKS: Peter Kopsa
Rok vydání: 2012
ISBN: 978-80-85948-79-0

(DOSLOV)

Akademický malíř a grafik, Mistr František Peňáz, má sté výročí narození. Vždy jsme cítili, že jeho tvorba ve svém vnitřním přesahu ovlivňuje všechny, kteří vidí vnitřním zrakem. I za těžkých podmínek kulturní nesvobody věděli jeho ctitelé a obdivovatelé, že jde o umělce se světovými ambicemi.
Jak napsal historik umění PhDr. Tomáš Mikuláštík: „…..nedoceněný a opomíjený umělec dal přednost umělecké izolaci před ideovými ústupky, které považoval za zradu vlastního přesvědčení…..“ Většinu života žil a tvořil v obci Hřivínův Újezd a …….“vytvářel své spirituálně orientované dílo.“
Jak v literární tvorbě Otokar Březina, Jakub Deml, Jan Zahradníček, v moderním českém umění výtvarném Vladimír Komárek, Olbram Zoubek, Jiří Netík, tak Mistr František Peňáz v samotě, neokázalosti a skromnosti vytvořili svá díla a zejména těmi sakrálními povznesli českou uměleckou tvorbu na světovou úroveň.
Stále se ještě Mistru Peňázovi nedostalo zhodnocení a místa, které si zaslouží, ale věřme, že právě míra jeho utrpení zvýší tuto šanci.
Mnoho občanů se zapojilo do přípravy slavnosti, vždyť téměř v každé domácnosti obce je Mistrovo dílo. Ze způsobu jeho života se máme hodně co učit. Jeho skromnost, úcta k životu, bezměrná láska k přírodě a především ke květinám, zůstane navždy dochována v obrazech.
Jsme potěšeni, že také oficiální představitelé kultury se nadchli myšlenkou ocenit a vrátit Františku Peňázovi místo na piedestalu umění. Vyslovujeme svůj dík Ministerstvu kultury České republiky, neboť tak jsme mohli vydat publikaci. Poděkování patří i dalším sponzorům a ochotným spolupracovníkům, kteří morální kredit akademického malíře a grafika Mistra Františka Peňáze potřebují pro obnovu vnitřních hodnot.
Dne 8. července 2012 byla rovněž odhalena Mistru Františku Peňázovi pamětní deska ve tvaru malířské palety, kterou navrhl Ing. arch. Miloš Bařinka.zpět na seznam knih

© 2008-2020 Atelier IM Luhačovice, webdesign Lutner.cz